+370 602 68701
 DETOKSIKACIJA NUO ALKOHOLIO PACIENTO NAMUOSE VISĄ PARĄ, GYDYTOJO TOKSIKOLOGO IŠKVIETIMAS Į NAMUS VISĄ PARĄ, DETOKSIKACIJA NUO ALKOHOLIO VILNIUJE VISĄ PARĄ, IŠBLAIVINIMAS NAMUOSE, DETOKSIKACIJA NAMUOSE, MEDICININĖ PAGALBA 24 H PER PARĄ, ISBLAIVINIMAS VILNIUJE VISA PARA, APSINUODIJIMO ALKOHOLIU GYDYMAS, LAŠELINIŲ STATYMAS NAMUOSE

 

Jei negalite sustoti vartoti alkoholio, alkoholio vartojimas tęsiasi kelias dienas ar daugiau laiko, kankina pagirių sindromas, jaučiate bendrą silpnumą, pykinimą, drebulį, nerimą, padidėjusį kraujo spaudimą, nerimastingumą, pagreitėjusį širdies plakimą – Jums reikalinga Detoksikacija.

Pagrindiniai apsinuodijimo alkoholiu požymiai

 • Bendras Silpnumas
 • Pykinimas
 • Vėmimas
 • Viso kūno drebulys
 • Padidėjęs arterinis kraujo spaudimas
 • Padažnėjusi ar neritmiška širdies veikla
 • Žemesnė kūno temperatūra
 • Šaltkrėtis
 • Koordinacijos sutrikimai
 • Raumenų tonuso sumažėjimas
 • Apetito stoka
 • Padidėjęs nerimas
 • Nerimastingumas
 • Miego sutrikimai

Jei vartojote didesnį kiekį alkoholio ir jums pasireiškė bent keli iš šių punktų rekomenduojamė kreiptis pas gydytoją – su mumis galite susisiekti


+370 602 68701

Detoksikacija – organizmo valymas nuo alkoholio, toksinių medžiagų. ALKOHOLIO SKiLIMO MEDŽIAGŲ.

Lašinant lašelines yra atstatomas normalus elektrolitų,mikroelementų, šarmų – rūgščių balansas, valomi alkoholio skilimo produktai. Detoksikacijos metu iš organizmo šalinami toksinai, stiprinamas organizmas, skiriami vitaminai, mikroelementai ir medikamentai, pagreitinantys ALKOHOLIO IR acetaldehido skilimą, ir pasišalinimą iš organizmo. atstatomas ir stiprinamas organizmas, sureguliuojama virŠkinamojo trakto veikla, didinamas paciento apetitas. ATSTATOMA NORMALI ŠIRDIES VEIKLA.

 

Medikamentinė organizmo detoksikacija atliekama lašinant lašelines, mikroelementus, elektrolitus. Į organizmą sugrąžinami prarasti mikroelementai: K, Mg,Na, NaCl, CaCl, MgCl, atstatomas normalus organizmo elektrolitų balansas, sureguliuojami hemodinaminiai rodikliai, stabilizuojama bendra būklė, valomas, stiprinamas organizmas.

atstatoma normali širdies veikla, sureguliuojamas arterinis kraujo spaudimas.

Įvertinus paciento, apsinuodijusio alkoholiu būklę, persirgtas ligas, atsižvelgus ar ligonis nealergiškas, skiriami medikamentai, padedantys greičiau suskilti alkoholio toksinams, sustiprinantys organizmą, suteikiantys pacientui žvalumą.

Elektrolitai būtini mūsų ląstelių ir organų funkcionavimui. Tai kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose randami mineralų jonai.

Šie mineralai gali būti rūgštinio, bazinio pobūdžio, taip pat druskos. Mums svarbiausi ir aktualiausi elektrolitai yra kalcis, magnis, chloras, fosforas, kalis, natris.

Elektrolitai atlieka daug ir gana svarbių funkcijų. Pirma, reguliuoja vandens kiekį, apykaitą organizme. Reguliuoja ir kraujo pH, nervines bei raumenų funkcijas, kraujo spaudimą, atkuria pažeistus audinius. Pavyzdžiui, raumenų susitraukimas vyksta tam tikrų cheminių reakcijų dėka. Šių reakcijų metu į raumenų ląsteles siunčiami elektriniai signalai. Raumenys ir neuronai aktyvuojami elektrolitams judant tarp ekstraląstelinio bei viduląstelinio skysčio ląstelėse per vadinamuosius jonų kanalus. Tad raumenų susitraukimui būtini kalcio, natrio, kalio jonai. Be šių jonų susitraukimas silpnėja arba tampa nebekontroliuojamas.

Antra, elektrolitai atlieka transportavimo funkciją – perneša įvairias medžiagas (tarp jų ir maisto) į įvairias kūno vietas.

Konkrečiai magnio jonas būtinas energijos apykaitai, nervinio impulso perdavimui, fermentų aktyvumui palaikyti, kaulų ir dantų struktūros formavimuisi. Panašios ir kalio funkcijos. Štai natris reguliuoja troškulio pojūtį, dalyvauja termoreguliacijoje, palaiko pH pusiausvyrą. Neigiami chloro jonai įjungiami į deguonies apykaitą bei yra svarbūs virškinimui, nes įeina į skrandžio rūgšties sudėtį.

 

Naujesni tyrimai atskleidžia, kad įvairūs elektrolitų jonai atsakingi ir už detoksikacijos procesus, palaiko limfinės sistemos būklę. Tai vyksta sudarant tam tikrus cheminius junginius, vadinamus chelatais. Taip toksinės medžiagos detoksikuojamos anksčiau, nei jos sugeba pakenkti mūsų kūnui.

 
ILGALAIKIO ALKOHOLIO VARTOJIMO neigiamas POVEIKIS SVEIKATAI
 

Remiantis Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje 2016-ais metais, nuo alkoholio sukeltų ligų mirė 1074 žmonės. Kaip pastebime, net ir vieną kartą padauginus alkoholio, tai gali neigiamai paveikti organizmą visam gyvenimui. Neigiamas alkoholio efektas prasideda nuo pirmo gurkšnio. Po maždaug pusantro mėnesio alkoholio nevartojimo, pacientai mažiau ar daugiau galės pasakyti, kaip jausis ateinančius metus, jei toliau negers. O dar po pusantrų metų jie mažiau ar daugiau galės pasakyti, kaip jausis ateinančius 5 metus. O po 5-rių metų jie galės pasakyti, kaip jie jausis likusį gyvenimą, jei ir toliau nevartos alkoholio.

 
ToksiNis alkoholio POVEIKIS Organizmui
 
Išgėrus alkoholio, poveikis pasireiškia bemat.  Alkoholis organizme pradeda absorbuotis labai greitai. Atsižvelgiant į alkoholio koncentraciją tai minučių reikalas. Alkoholis labai greitai patenka į kepenis. Jei žmogus yra nevalgęs, tai alkoholio absorbcija įvyksta per pusvalandį ir paskui yra linkusi mažėti. Jeigu žmogus pavalgęs, gėręs skysčių, gali būti, kad absorbcija bus po valandos, nes iš pradžių alkoholis būna plonajame ir storajame žarnyne, paskui kraujyje, kol galiausiai pasiskirsto viso organizmo ląstelėse. Tai reiškia, kad dažniausiai alkoholio poveikį pradedame jausti per pirmąją valandą. Pastebima ir tai, kad kuo didesnis žmogaus svoris, tuo formaliai jis gali daugiau išgerti tam tikros koncentracijos alkoholio. Tačiau, nors stambesni žmonės ir gali daugiau išgerti, pastebima,kad visų žmonių organizme alkoholis skyla vienodai, todėl tokie asmenys ilgiau išliks ir neblaivūs. Alkoholio šalinimo greitis iš organizmo yra pastovus.
Pavyzdžiui :  0,1-0,15 promilės pasišalina per valandą. Jeigu žmogus išgėrė nedaug, tik gurkšnelį, tai ir po kelių valandų jam gali nieko nebūti. O jei daug gėrė, tai gali ir kitą dieną prastai jaustis. Būna, kad žmonės sako, jog šiandien negėrė, bet vis tiek savijauta prasta. Daug išgėrus ryte drąsiai galima pripūsti nemažai promilių, nors žmogus nejaučia didelio girtumo.
  Alkoholio skaidymas organizme priklauso ir nuo genetikos.Jeigu žmogus turi šiaurietiškų arba japonišku genų, tai gali būti, kad jis blaivysis dvi ar tris paras, nes neturi alkoholį skaidančio fermento. Bet paprastai yra teigiama, kad žmogus turi prasiblaivyti per parą. Jeigu žmogus turi šiaurietiškų arba japonišku genų, tai gali būti, kad jis blaivysis dvi ar tris paras, nes neturi alkoholį skaidančio fermento. Bet paprastai yra teigiama, kad žmogus turi prasiblaivyti per kelias paras.
 
 Organizme nėra nė vienos sistemos, kurios neigiamai nepaveiktų gausus ar ilgalaikis alkoholio vartojimas. Nesvarbu, kokią organizmo sistemą aptarsime, ji vis tiek jaučia alkoholio poveikį. Ir kasa, ir kepenys. Gal vienkartinis gėrimas nieko nepaveiks, bet jei geriama daugiau, tai kepenys padidėja, suriebėja. Susergama hepatitu, fibroze, ciroze. Jei žmogus serga kepenų ciroze, tai vėliau gali išsivystyti ir kepenų vėžys. Poveikį organams turi ir pasirinktas alkoholinis gėrimas. Pavyzdžiui, geriant daug vyno labiausiai kenčia kepenys. O skrandį veikia net vienkartinis išgėrimas, skrandyje jaučiamas sunkumas – paviršinis gastritas. Bloga savijauta yra organizmo apsauginė reakcija, kad žmogus nenorėtų daugiau girtauti. Jei jis blogai jaučiasi, gal kitą kartą pagalvos. Vienam pacientui kraujo spaudimas pakyla, kitam galvą skauda, kitą pykina, vemia, valgyt negali. Žmonės reaguoja skirtingai.
 Alkoholio poveikis galvos smegenims būna ilgalaikis ir trumpalaikis. Trumpalaikio poveikio atveju būna sutrikusi koordinacija, suprastėjus matymo kokybė bei atmintis. Ilgalaikio poveikio atveju atlikę tomografiją matome smegenų atrofiją. Palyginus geriančio ir negerenčio smegenis matosi smegenų morfologiniai pakitimai. Alkoholis veikia smegenų ląsteles. Receptoriuose įvyksta tam tikri pakitimai, todėl gali žūti ląstelės. Iš tiesų, alkoholio poveikis yra gerokai labiau užmaskuotas. Žinoma, kad stipriai geriančių žmonių smegenys netenka maždaug trečdalio svorio. Ilgalaikio ir gausaus alkoholio vartojimo metu nyksta smegenų baltoji medžiaga.
Yra mokslinių darbų, kurie teigia, kad nuo baltosios medžiagos priklauso mūsų ramybė. Jai mažėjant žmogus darosi kategoriškas, agresyvus,nerimastingas, kyla konfliktai,sunkiau susikaupti darbe. Tiems, kurie skuba neigti alkoholio poveikį smegenims, teigdami, kad jų pažįstami priklausomybę turintys asmenys kalba gana protingai,yra atsakymas: Nuo alkoholio priklausomi žmonės nepraranda intelekto, tačiau praranda orientacijos jausmą, atmintį. „Kalbiesi su žmogumi, atrodo protingas, tačiau jis negeba atsiminti. Taip yra dėl pakitimų ląstelėse. Tos ląstelės, kurios gyvos, funkcionuoja kaip neįgalios.
 Yra duomenų, kurie sako, kad net ir maži alkoholio kiekiai didina tikimybę susirgti daugeliu ligų. Pabrėžiama ir tai, kad nėra jokios saugios alkoholio dozės.

 

ILGALAIKIS IR GAUSAuS ALKOHOLIO VARTOJIMO STATISTIKA

Ar kada nors susimąstėte, kiek daug žmonių vartoja alkoholį?

RemiantisJungtinių Amerikos valstijų kovos su alkoholizmu instituto duomenimis 87% žmonių (18m. ir vyresni) yra bandę vartoti alkoholį. 71% vartojo alkoholį per pastaruosius metus, o 56% vartojo pastarąjį mėnesį. Taigi kas antras žmogus periodiškai vartoja alkoholį.

Pasvėrus visą kenksmingą alkoholio poveikį jį vartojančiam žmogui ir aplinkiniams, moksliškai įrodyta, kad alkoholis yra pats kenksmingiausias narkotikas pasaulyje. Jis kenkia labiau už heroiną, kokainą, marihuaną ir medamfetaminą. Kodėl? Pirmiausia, dėl jo vartojimo kiekių. Alkoholis populiaresnis ir prieinamesnis už bet kurią kitą narkotinę medžiagą.

 

 

Šie tyrimų duomenys buvo gauti žymaus Brightono psichiatro ir farmakologo Deivido Nutto, tyrusio įvairių narkotinių medžiagų poveikį mūsų organizmui.

KAIP ALKOHOLIS VEIKIA KŪNĄ?

Maždaug 20% suvartoto alkoholio pasisavinama per skrandį. Likę 80% keliauja į plonąją žarną. Alkoholio įsisavinimo greitis labiausiai priklauso nuo jo koncentracijos vartojamame produkte. Kuo koncentracija didesnė, tuo greičiau apsvaigstama. Pavyzdžiui degtinė yra įsisavinama žymiai greičiau negu alus. Alkoholio vartojimas esant pilnam skrandžiui sulėtina jo įsisavinimą bei prailgina girtumo pojūčio atsiradimo laiką.

Po to, kai alkoholis įsisavinamas pro skrandį ir plonąją žarną, jis patenka į kraujotaką bei yra išnešiojamas per visą kūną. Tuo metu mūsų organizmas iš paskutiniųjų stengiasi jį pašalinti.

Maždaug 10% suvartoto alkoholio pasišalina per inkstus ir plaučius. Būtent dėl to alkotesteriais įmanoma išmatuoti promilių kiekį organizme.

Su 90% organizme likusio alkoholio tvarkosi kepenys. Mūsų kepenys yra būtent tas organas, kuriam alkoholio vartojimas sukelia daugiausiai žalos. Štai dvi pagrindinės priežastys, kodėl alkoholio vartojimas yra toks pražūtingas kepenims:

 1. Oksidacinis stresas. Bandant pašalinti alkoholį iš organizmo, kepenyse vyksta įvairios cheminės reakcijos, kepenų ląstelės atakuojamos laisvųjų radikalų, tai sukelia negrįžtamus pakitimus. Kepenims iš paskutiniųjų bandant išsivalyti nuo nuodingo alkoholio poveikio prasideda uždegiminiai procesai.
 2. Toksinai žarnyno bakterijose. Alkoholis gali pažeisti žarnyną, dėl to žarnyno bakterijos patenka į kepenis ir sukelia uždegimą.

Alkoholinis efektas atsiranda ne iš karto, o po kurio vartojimo laiko. Jis atsiranda tada, kai suvartojamas alkoholio kiekis yra didesnis negu organizmo galimybės jį pašalinti.

ALKOHOLIO POVEIKIS SMEGENIMS

Susipynęs liežuvis, susipynusios kojos bei atminties netekimas – tai alkoholio poveikio smegenims simptomai. Žmonės, kurie dažnai vartoja alkoholį, ima prasčiau orientuotis aplinkoje, prasideda problemos su koordinacija, balansu ir sveiku protu. Būtent dėl sulėtėjusios reakcijos pavartojus yra draudžiama valdyti transporto priemones.

Bauginantis alkoholio poveikis smegenims yra tas, jog jis smegenyse jis keičia neurotransmiterių lygį – šiuos medžiagos perduoda neuronų impulsus į raumenį audinį. Neurotransmiteriai yra atsakingi už išorinių dirgiklių (emocijų, elgesio) apdirbimą. Šios medžiagos arba sužadina elektrinį aktyvumą smegenyse arba jį slopina. Dažniausiai alkoholis sustiprina „stabdantį“ efektą, dėl šios priežasties apsvaigusių žmonių kalba ir judesiai sulėtėja.

KAIP SUMAŽINTI NEIGIAMĄ ALKOHOLIO POVEIKĮ?

Labai paprastai, reikia visiškai nustoti vartoti alkoholį. Deja mūsų visuomenėje, alkoholis yra labai įsišaknijęs. Be jo nesuprantame linksmybių, galima sakyti užstalėse auginame savo vaikus, kurie alkoholio vartojimą supranta kaip normą. Svetingas šeimininkas visada pastatys butelį ant stalo, tačiau juk tai butelis gryniausių nuodų!

 Kokie organai labiausiai kenčia nuo alkoholio?

– Nuo per didelio alkoholio kiekio kenčia visi organai. Nei kasai, nei kepenims alkoholis nenaudingas. Paros stipraus alkoholio norma yra iki 30 ml. Be didelių pasekmių sveikatai visiškai sveikas žmogus per dieną gali išgerti 150 ml. natūralaus vyno arba iki dviejų butelių šviesaus alaus. Tačiau išgeriama kur kas daugiau, o problemos kyla ne iš karto. Ilgą laiką žmogus taip kasdien išgerdamas net nejaučia, kad pasidėjo negrįžtami procesai kepenyse.

Tai lengvai pastebime laboratorijoje atlikę kepenų fermentų kraujo tyrimus, nors paprastai žmogus nieko nejaučia. Alkoholis ardo ne tik kepenis, bet ir kasą, sutrikdo insulino gamybą, o tai sukelia gliukozės kiekio kraujyje svyravimus, Dažnai klausiama pacientų, kaip jie jaučiasi kitą dieną po vakarėlio, sotesnio pavalgymo. Jeigu laisvesni viduriai, savijauta bloga, padidėjęs troškulys, tuomet įtariama ne tik kepenų, bet ir kasos problemos.

Alkoholis neigiamai veikia psichinę sveikatą. Piktnaudžiavimas alkoholiu gali pabloginti jau esančių psichikos ligų būklę arba skatinti naujų ligų – depresijos, nemigos nerimo ar atminties sutrikimų – išsivystymą.

Kaip gali būti gydomi alkoholio sukelti sutrikimai?

Pagrindinis neigiamas veiksnys yra pats alkoholis, tačiau nemažiau svarbūs ir kiti faktoriai. Manoma, kad alkoholis aktyvina smegenų sritis, atsakingas už malonumą, išsekina galvos smegenų cheminių medžiagų atsargas, sutrikdo medžiagų apykaitą, ilgainiui normalus organizmo funkcionavimas be alkoholio tampa neįmanomas. Svarbūs genetiniai faktoriai, nustatyta, kad sergančių priklausomybe nuo alkoholio giminių tarpe šis susirgimas dažnesnis 7 kartus. Taip pat svarbūs tokie charakterio bruožai kaip uždarumas, egocentrizmas, nekantrumas, pernelyg didelis pasitikėjimas savimi. Dažniau šia liga suserga melancholikai ir cholerikai. Neigiamą įtaką turi nedarbas, neužtikrintumas savo ateitimi, prasta materialinė padėtis, kai šeimoje girtaujama, nesirūpinama vaikais.

Simptomai
• Abstinencijos sindromas
• Interesų rato susiaurėjimas
• Stiprus noras vartoti alkoholį
• Nesugebėjimas susivaldyti
• Socialinių apribojimų nepaisymas
• Auganti organizmo tolerancija alkoholiui
• Neigiamų pasekmių ignoravimas
• Psichinė priklausomybė alkoholiui
• Fizinė priklausomybė alkoholiui

Ligos eiga
Skiriamos 3 alkoholizmo stadijos:

I stadija. Pakinta alkoholinio apsvaigimo pobūdis, mažiau išreikšta pakili nuotaika, atsiranda grubumas, agresyvumas, dirglumas. Pamažu alkoholis tampa priemone, padedančia palaikyti gerą nuotaiką, užmiršti nemalonumus, atsipalaiduoti.. Nebelieka kitų interesų, alkoholio vartojimas tampa vieninteliu tikslu, susigalvojama įvairių progų išgėrimams. Alkoholiu piktnaudžiaujama reguliariai, 2-3 kartus per savaitę. Didėja organizmo tolerancija alkoholiui, apgirtimui reikalingos 2-3 kartus didesnės dozės nei anksčiau. Pradėję gerti, nebegali sustoti, pasigeria iki sunkaus apgirtimo. Geriama nepaisant neigiamų socialinių pasekmių, pvz.: kad sekančią dieną reikės eiti į darbą. Išnyksta vėmimo refleksas, galimi trumpalaikiai atminties praradimai.

II stadija. Išgėrinėjimus vis labiau skatina emociniai faktoriai: pablogėjusi nuotaika, dirglumas, nuobodulys. Alkoholis būtinas normaliai savijautai palaikyti. Tolerancija pasiekia maksimumą, dozės 3-6 kartus viršija įprastines. Nutraukus ar smarkiai sumažinus alkoholio vartojimą, vystosi abstinencijos sindromas. Pradedama piktnaudžiauti surogatais. Galimos įvairios somatinės komplikacijos.

III stadija. Išnyksta aukštosios emocijos, žmogus tampa nekritiškas, primityvus, abejingas artimiesiems, išnyksta sąžinės, atsakomybės jausmai. Pakenkiamas intelektas, atmintis, sunkiais atvejais gali išsivystyti silpnaprotystė. Tolerancija alkoholiui vėl sumažėja. Žmogus tampa nedarbingas, praranda šeimą, gyvena išlaikoma kitų. Atsiranda fizinių komplikacijos. Ryškėja alkoholinės degradacijos požymiai.

Gausus alkoholio vartojimas sąlygoja kraujo spaudimo padidėjimą, širdies ritmo sutrikimus, dažnesnius insultus, padidėja staigios mirties tikimybė. Toksiškai veikia širdies raumenis, susilpnėja širdies geba susitraukti, širdis išsiplečia. Gali įtrūkti stemplės gleivinė, prasidėti kraujavimas. Neretai atsiranda skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė. Dažniau susergama vėžiu. Vystosi kepenų uždegimas, cirozė, pakenkiama kasa. Atsiranda seksualinė disfunkcija, mažėja lytinis pajėgumas, moterims sutrinka menstruacinis ciklas. Pakenkiama imuninė sistema, piktnaudžiaujantys alkoholiu mažiau atsparūs infekciniams susirgimams. Sutrinka dėmesys, atmintis, gali atsirasti silpnaprotystė, Jei nėščia moteris vartoja alkoholį, galimas alkoholinis vaisiaus pažeidimas.

Gydymas

Priklausomybė nuo alkoholio – lėtinė, linkusi kartotis liga, nuo kurios visiškai pasveikti neįmanoma, todėl dauguma gydytojų mano, kad blaivybės būtina laikytis visą gyvenimą. Taikoma individuali psichoterapija, visų pirma, padedama susidoroti su psichologiniais ir gyvenimo sunkumais, atsiradusiais dėl girtavimo. Teigiamai veikia relaksacinės technikos. Padedama pakeisti gyvenimo būdą, nes pernelyg didelis darbo krūvis, nesutarimai šeimoje skatina alkoholizmą.

 

Teigiamai veikia grupinė psichoterapija – grupėje pacientui sunkiau neigti savo ligą ar ją pateisinti. Kitų, negeriančių grupės narių, pavyzdys įkvepia vilties.

Efektyvios anoniminių alkoholikų draugijos, kuriose nariai dalijasi savo patirtimi, sprendžia problemas, padeda kitiems išsigydyti nuo alkoholizmo. Dirbama pagal 12 žingsnių programą. Naujokui paskiriamas globėjas (asmuo, ilgą laiką besilaikantis blaivybės).

Šeimos psichoterapijos metu bendraujama su visa šeima, sutuoktiniais. Svarbu išmokyti namiškius „išsiugdyti nepriklausomybę nuo ligonio”.

Patarimai

Vienas standartinis alkoholio vienetas (SAV) atitinka 330gr. alaus, 40gr. stiprių gėrimų, 150gr. vyno, 120gr. likerio. Rekomenduojama kasdien išgerti ne daugiau kaip 1 SAV moterims ir 2 SAV vyrams, per šventes ne daugiau 3-4 SAV.

 

Profilaktika
Svarbu laiku atpažinti pirmuosius ligos požymius ir pasiūlyti pagalbą. Didelę įtaką turi visuomenės švietimas, informacija žiniasklaidos priemonėse, auklėjimas šeimoje. Didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas paaugliams, kadangi kuo anksčiau pradedamas vartoti alkoholis, tuo didesnė piktnaudžiavimo alkoholiu tikimybė.

 

Alkoholis – nervų sistemą slopinanti medžiaga, ypač susijusi su kontrolės ir atsakomybės mechanizmo slopinimu. Pats sau žmogus atrodo viską galintis, gerai besijaučiantis, bet iš tiesų, išgėrus alkoholio, jo protinės galios dėl visos virtinės organizme vykstančių cheminių reakcijų keičiasi, sulėtėja reakcija, sprendimų priėmimo greitis. Taigi žmogus nevertina savęs adekvačiai. Jis paprastai save jaučia ne objektyviai, o subjektyviai, todėl ne visada vidinis pojūtis atitinka realybę.

Kodėl vieni žmonės apsvaigsta greitai, o kitiems reikia daugiau alkoholio? Tai susiję su skirtingomis fermentinėmis sistemomis, kurios dalyvauja skaidant alkoholį. Nustatyta, kad vidutiniškai per valandą suskyla apie 0,1-0,15 promilės. Taigi galima paskaičiuoti: net esant lengvam girtumui – iki 1,5 promilės, organizmui prireiks apie 15 valandų visam išgertam alkoholiui suskaidyti. Žinoma, šie skaičiavimai – orientaciniai ir kiekviename organizme gali labai varijuoti.

Kas vyksta organizme esant skirtingam girtumo laipsniui

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistų duomenimis, net nedidelė alkoholio dozė lėtina žmogaus reakciją, neigiamai veikia regą ir klausą, trukdo judesių koordinaciją. Žmogaus, suvartojusio vos 5 g gryno alkoholio, gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 proc.

Net mažos alkoholio dozės slopina smegenų žievės centrus, todėl iš pradžių žmogus paprastai daug kalba, nori judėti. Alkoholis labai keičia žmogaus elgseną.0,2 promilės alkoholio koncentracija kraujyje veikia jausmus ir nuotaiką. 0,5 promilės alkoholio žmogų atpalaiduoja, jis apsvaigsta, sumažėja jo vidinė kontrolė. Nuo šios alkoholio dozės žmogus gali prarasti gebėjimą sveikai protauti, taip pat susilpnėja ir jo koordinuoti judėjimo įgūdžiai.

0,8 promilės alkoholio veikia žmogaus raumenų koordinaciją ir reakciją į aplinkos veiksnius. Gali imti virpėti, o vėliau lyg sustingti veidas, rankos ir kojos. 1 promilės alkoholio koncentracija žmogaus kraujyje veikia žmogaus judesius, jie tampa gremėzdiški ir nekoordinuojami, sparčiai silpsta žmogaus gebėjimas racionaliai protauti, įsiminti.

1,5 promilės alkoholio sukelia žmoguje neatsakingą elgesį, euforijos jausmą, žmogui pasidaro sunku stovėti, vaikščioti, kalbėti. 2 promilės alkoholio žmogaus kraujyje smarkiai paveikia judėjimo ir emocijų valdymo centrus: kalba tampa nerišli, žmogus svirduliuoja, netenka pusiausvyros, prasideda haliucinacijos, nuo 4 promilės alkoholio kraujyje dažniausiai žmogus praranda sąmonę, o nuo 4,5 promilės alkoholio sulėtėja, vėliau visiškai sutrinka žmogaus kvėpavimas.

Veikiant alkoholiui, vairuotojas sunkiai skiria spalvas, klaidingai suvokia atstumą iki vieno ar kito objekto, jo regėjimas adaptuojasi beveik dvigubai ilgiau. Ypač pavojinga alkoholinės euforijos būsena, kuri kliudo išgėrusiam vairuotojui priimti skubų sprendimą.

Kiekvienas žmogus į alkoholį reaguoja skirtingai. Priklausomai nuo žmogaus kūno svorio bei medžiagų apykaitos, bokalas alaus (500 ml) gali sukelti nuo 0,41 iki 1,5 promilės girtumo laipsnį, taurė vyno (200 ml) nuo 1,51 iki 2,5 promilės, taurė degtinės (100 ml) – daugiau kaip 2,51 promilės girtumą.

Žmogaus kraujyje alkoholis išlieka palyginti ilgai – vyrų organizme per valandą sudega 0,1 g/1 kg kūno svorio, moterų – 0,085 g/1 kg kūno svorio absoliutaus alkoholio. Per tris valandas perdirbama dozė, lygi 2 stiklinėms alaus, stiklinei sauso vyno arba 50 g degtinės. Asmenims, kurių medžiagų apykaita normali, po pokylio ar kitokio išgėrimo nerekomenduojama sėstis už vairo bent 15 valandų. Po išgertuvių smegenų veikla normalizuojasi tik per 18-20 dienų, vadinasi, galutinai alkoholis pasišalina tik per tokį laikotarpį. Nuolatos ir ilgesnį laiką vartojamas alkoholis labiausiai pažeidžia žmogaus nervų sistemą, nes kiekvienos išgertuvės negrįžtamai pražudo dešimtis tūkstančių smegenų ląstelių.